Buradasınız:
« Geri

AB lastik etiketi sınıflandırma kriterleri

 • Yakıt ekonomisi: Düşük yuvarlanma direnci - En iyi ve en zayıf : A’dan G’ye, kullanım ömrü boyunca 5 depoya kadar tasarruf.
  Yakın sınıflar: B’den C’ye kadar 0.1 l/100 km tasarruf.
  Yakıt tüketimi 7l/100 km. Yıllık kat edilen mesafe yaklaşık 15.000 km, lastiğin kullanım ömrü 40.000 km. Değerler EC/1222/2009 regülasyonuna göre ölçülerek hesaplanmıştır.
 • Islak zeminde frenleme: Daha fazla güvenlik - En iyi ve en zayıf sınıf : A ile F arasındaki fren mesafesi 18 metreden fazladır
  Yakın sınıflar : B ile C arasındaki fren mesafesi farkı bir araç boyundan daha kısadır
 • Gürültü seviyesi (Dış dönme sesi): Daha sessiz -
  3 ses dalgası = Yeni AB standardı ses seviyesinden fazla.
  2 ses dalgası = Yeni AB standardı izin verilen ses seviyesinde.
  1 ses dalgası = Yeni AB standardı izin verilen ses seviyesinden 3 desibel düşük.

Unutmayın:

 • Bir lastiği seçerken, her zaman kullanım amacınıza ve kullanım alışkanlıklarınıza uygun mümkün olan en doğru lastiği seçin. AB lastik etiketinde bulunan üç özelliğe ek olarak lastiklerde, güvenlik, performans ve çevre bilinci gibi faktörlerde bulunmaktadır.
 • Lastik etiketi, lastiklerin karşılaştırılmasını kolaylaştırsa da, lastik seçimi konusunda verdiğiniz kararın, profesyonel lastik satıcıları ve lastik üreticilerine danışarak ayrıca bağımsız dergi/test kuruluşları testlerini inceleyerek desteklendiğinden emin olmalısınız.
 • Islak zeminde frenleme etiket değerleri, lastiğin kış koşullarına uygun olup olmadığını göstermemektedir. Bu değerler, kış koşulları göz önüne alındığında yanıltıcı olabilir ve sizin trafik güvenliğinizi tehlikeye düşürebilir. Kış koşullarındaki zorlu ve değişken hava şartlarında en önemli güvenlik özellikleri lastiğin karlı ve buzlu zeminlerdeki yol tutuş özellikleridir.
Google+